Honeywell CSCA0300A000B15B01
Current Sensor-Open Loop |Honeywell CSCA0300A000B15B01
Production
Richiedi un campioneScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Honeywell CSCA0300A000B15B01.
IHS
Datasheet4 pagine19 anni fa
Agility
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Introduction Date2007-02-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
Open Loop Current Sensor DC Current ±15V 4-Pin Box
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC
Tray HAS Ratiometric Voltage ±1% Current Sensor 300A ±15V -10C~80C 3mus
Current Sensor, Analog, 4 Pin, Plastic
Open Loop Current Sensor DC Current 5V 3-Pin Box
Industrial Current Sensors 300A 5V VREF IN/OUT OpenLoop Panel Mount
Descrizioni
Descrizioni di Honeywell CSCA0300A000B15B01 fornite dai suoi distributori.
SPLIT CORE HALL EFFECT CURRENT TRANSDUCER,17MA,+/-900A OUTPUT CURRENT,+/-15 VDC
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC / Current Sensor 300A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module
CSCA-A Series Hall-effect based, open-loop current sensor, Molex-type connector, 300 A RMS nominal, ±900 A range CSCA-A Series inductive analog current sensors are based on Hall-effect technology. A Hall-effect device (HED) produces an output voltage linearly related to the amplitude and phase of a magnetic field applied to it. Current flowing through a primary conductor generates a rotating magnetic field around the conductor. This field is collected by a core of magnetically sensitive material and is concentrated in the core's gap where the HED is located. Therefore, the HED output is directly proportional to the amplitude and phase of the primary current. The HED output is trimmed for gain and offset calibration so that the CSCA-A Series sensor provides a predefined output sensitivity versus primary current.