Honeywell CSCA0050A000B15B01
Open Loop Current Sensor AC/DC Current ±15V Automotive 4-Pin
Production
Richiedi un campioneScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Honeywell CSCA0050A000B15B01.
IHS
Datasheet4 pagine19 anni fa
Farnell
Agility
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-1.16%
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Introduction Date2007-02-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
Open Loop Current Sensor DC Current ±15V 4-Pin Box
Open Loop Current Sensor AC/DC Current ±15V 4-Pin
Current Sensor, 6 Pin, Plastic/epoxy
Allegro MicroSystemsACS758LCB-050B-PFF-T
Open Loop Current Sensor AC/DC Current 5V Automotive 5-Pin Case CB-PFF Tube
Allegro MicroSystemsACS723KMATR-40AB-T
High Accuracy, Galvanically Isolated Current Sensor IC With Small Footprint SOIC8 Package
CURRENT TRANSDUCER, IPN = 50, MECHANICAL MOUNT = PCB
Descrizioni
Descrizioni di Honeywell CSCA0050A000B15B01 fornite dai suoi distributori.
SPLIT CORE HALL EFFECT CURRENT TRANSDUCER,17MA,+/-150A OUTPUT CURRENT,+/-15 VDC
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC / Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module
CSCA-A Series Hall-effect based, open-loop current sensor, Molex-type connector, 50 A RMS nominal, ±150 A range CSCA-A Series inductive analog current sensors are based on Hall-effect technology. A Hall-effect device (HED) produces an output voltage linearly related to the amplitude and phase of a magnetic field applied to it. Current flowing through a primary conductor generates a rotating magnetic field around the conductor. This field is collected by a core of magnetically sensitive material and is concentrated in the core's gap where the HED is located. Therefore, the HED output is directly proportional to the amplitude and phase of the primary current. The HED output is trimmed for gain and offset calibration so that the CSCA-A Series sensor provides a predefined output sensitivity versus primary current.