Fairview Microwave FMCR1005
N Female High Power Circulator With 20 dB Isolation From 2 GHz to 4 GHz And 50 Watts
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Fairview Microwave FMCR1005.
Newark
Datasheet4 pagine5 anni fa
Supply Chain
Introduction Date2020-12-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descrizioni
Descrizioni di Fairview Microwave FMCR1005 fornite dai suoi distributori.
CIRCULATOR 2-4 GHZ 100 W TYPE N
3 Port Circulator
RF circulator FMCR1005 from Fairview is just part of a large number of radio frequency products specifically stocked to be highly available for rapid shipment. Fairview Microwave circulator is manufactured with N connectors that are female. This 3 port N circulator design is rated for a minimum frequency of 2 GHz and a maximum frequency of 4 GHz.Fairview Microwave N RF coaxial circulator part number FMCR1005 has a minimum isolation of 20 dB and a maximum input power of 100 Watts. Additional RF specs for this Fairview Microwave component can be found on the circulator datasheet specifications PDF above.Our coaxial circulator is just part of more than one million RF, microwave and millimeter wave components we carry in-stock. This circulator with N connectors is ready to buy and be shipped worldwide. Fairview also stocks a wide selection of other radio frequency coaxial circulators that ship same-day from our warehouse along with rest of our RF, microwave and millimeter wave components.