Eaton DRQ127-8R2-R
Inductor Power Shielded Drum Core 8.861uH/35.44uH 20% 100KHz Ferrite 6.32A/3.16A 15.7mOhm/62.7mOhm DCR T/R
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Eaton DRQ127-8R2-R.
Master Electronics
Datasheet10 pagine9 anni fa
Datasheet12 pagine12 anni fa
Datasheet10 pagine9 anni fa
Sager Electronics
Trend di 3 mesi:
-60.00%
Modelli CAD
Scarica il simbolo Eaton DRQ127-8R2-R, l'impronta e i modelli STEP 3D dai nostri partner di fiducia.
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-09-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
Wurth Elektronik74404084082
WE-LQS SMT Semi-Shielded Power Inductor
Inductor Power Shielded Wirewound 8.2uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 4A 0.068Ohm DCR Automotive T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 8.2uH 20% 100KHz Iron 4A 0.068Ohm DCR T/R
Wurth Elektronik744787082
FIXED IND 8.2UH 2.7A 39 MOHM SMD
Inductor Power Shielded Wirewound 8.2uH 20% 100KHz Ferrite 2.8A 0.055Ohm DCR 2020 T/R
Descrizioni
Descrizioni di Eaton DRQ127-8R2-R fornite dai suoi distributori.
General Purpose Inductor, 8.2uH, 20%, 4 Element, Ferrite-Core, SMD, 4949
Inductor, Coupled, 8.2 uH, 15.7 Milliohm, 6.32 A, 12.5mm x 12.5mm x 8mm
Power Inductor, 8.2Uh, 6.32A, 20%, Full Reel; Product Range:Drq Series; Inductance, Parallel:8.861Μh; Rms Current, Parallel:6.32A; Saturation Current, Parallel:12.2A; Dc Resistance Max, Parallel:0.0157Ohm; Turns Ratio:1:1 Rohs Compliant: Yes |Eaton Coiltronics DRQ127-8R2-R
* 125oC maximum total temperature operation* Dual winding inductors that can be used as either a single inductor, or in coupled inductor/transformerapplications (1:1 turns ratio) * Four sizes of shielded drum core inductors* Windings can be connected in series or parallel, offering a broad range of inductance and current ratings* Peak current ratings from 0.13 Amps to 56 Amps * RMS current ratings from 0.128 Amps to 17.9 Amps* Inductance ratings from 0.33uH to 4.02mH * Surface Mount* 200 VAC Isolation between windings * Ferrite core material Applications * As a transformer: SEPIC, flyback* As an inductor: Buck, boost, coupled inductor * DC/DC converters* VRM inductor for CPU and DDR power supplies * Input and output filter chokes Environmental Data * Storage temperature: -40oC to +125oC* Operating temperature: -40oC to +125oC (Range is application specific).* Solder re flow temperature: 260oC max. for 10 seconds max.