Eaton CTX68-4P-R
Ind Power Wirewound 67.37uH/269.5uH 20% 100KHz Powdered Iron 1.1A/0.55A T/R
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Eaton CTX68-4P-R.
Newark
Datasheet9 pagine9 anni fa
Master Electronics
IHS
Component Distributors Inc.
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+34.42%
Modelli CAD
Scarica il simbolo Eaton CTX68-4P-R, l'impronta e i modelli STEP 3D dai nostri partner di fiducia.
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
Ultra Librarian
SimboloImpronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-04-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
Inductor Power Bobbin Core 68uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A 0.17Ohm DCR T/R
Inductor Power Unshielded Wirewound 68uH 20% 100KHz 1.8A 0.2Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 1.6A 240mOhm DCR
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 1.4A 230mOhm DCR Embossed Carrier T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 1.4A 0.19Ohm DCR 4040 T/R
Wurth Elektronik744787680
Power Inductor, 68Uh, Shielded, 1A Rohs Compliant: Yes |Würth Elektronik 744787680
Descrizioni
Descrizioni di Eaton CTX68-4P-R fornite dai suoi distributori.
CTX Series 67.37 uH 1.1 A 0.238 Ohm DCR Horizontal SMT EconoPac Power Inductor
General Purpose Inductor, 67.37uH, 20%, 2 Element, Iron-Core, SMD, 4545
Power Inductor, 67.37Uh, 1.1A, 20%, Full Reel; Product Range:Econo-Pac Ctx 4P Series; Inductance, Parallel:67.37Μh; Rms Current, Parallel:1.1A; Saturation Current, Parallel:-; Dc Resistance Max, Parallel:0.238Ohm; Turns Ratio:1:1 Rohs Compliant: Yes |Eaton Coiltronics CTX68-4P-R
* Surface mount magnetics that can be used as single or coupled inductors or 1:1 transformers that provide isolation between two windings* OCTA-PAC's are designed around high frequency, low loss MPP core material* ECONO-PAC's are a lower cost version of OCTA-PAC's offering high saturation flux density, Powder Iron core material* OCT A-PAC PLUS's offer higher current ratings and higher saturation flux densities than OCT A-PAC and ECONO-PAC,Amorphous metal core material * Secure 4 Terminal Mounting* Inductor more versatile inductance combination by series or parallel connections Applications * Computer and portable power devices* LCD panels, DVD players * Inductor: DC-DC converters* Buck, boost, forward, and resonant converters * Noise filtering and filter chokes* Transformers: 1:1 300Vdc isolation, fly back, sepic Environmental Data * Storage temperature range: -40oC to +125oC* Operating ambient temperature range: -40oC to +85oC (range is application specific).* Solder re flow temperature: +260oC max. for 10 seconds max.