Bourns SRR1240-102K
Inductor Power Shielded Wirewound 1000uH 10% 100KHz 16Q-Factor Ferrite 0.42A 3Ohm DCR T/R
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Bourns SRR1240-102K.
IHS
Datasheet3 pagine7 anni fa
element14 APAC
Farnell
Newark
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-6.04%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
SnapEDA
SimboloImpronta
Scarica
Ultra Librarian
SimboloImpronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2007-01-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
Inductor Power Unshielded Wirewound 1000uH 10% 100KHz 41Q-Factor Ferrite 0.46A 2.35Ohm DCR T/R
Fixed Inductor Radial, Vertical Cylinder 1mH ±10% 510mA 2.9Ω 1.3MHz 20@252kHz
Inductor Power Wirewound 1000uH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 0.51A 2.9Ohm DCR RDL Bag
Ind 1000.00 Uh 0.530 A 1700.00 Mohm/ Bulk Rohs Compliant: Yes |Abracon AIUR-08-102K
Inductor Power Unshielded Wirewound 1000uH 10% 1KHz Ferrite 0.4A 2.3Ohm DCR AXL Bag
Wurth Elektronik744772102
Power Choke Unshielded Wirewound 1000uH 5% 1KHz Ferrite 0.41A 1.84Ohm DCR RDL Tray
Descrizioni
Descrizioni di Bourns SRR1240-102K fornite dai suoi distributori.
General Purpose Inductor, 1000uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 4949
Fixed Inductor Nonstandard 1mH ±10% 420mA 3Ω 2.8MHz 16@252KHz
Inductor; Core Material:Ferrite DR/RI; DC Current Rating:0.4Arms; DC Resistance Max:3ohm; Inductance:1000µH; Inductance Tolerance:±10%; Inductor Type:Power; Package/Case:; Q Factor:16; Self Resonant Frequency:0.4MHz; Series: ;RoHS Compliant: Yes
INDUCTOR, 1MH, 10%, 0.42A, SMD; Product Range:BOURNS - SRR1240 Series; Inductance:1mH; Inductance Tolerance:± 10%; Inductor Construction:Shielded; DC Resistance Max:3ohm; RMS Current (Irms):420mA; Saturation Current (Isat):400mA; Case Dimensions:12.5mm x 12.5mm x 4mm; SVHC:No SVHC (20-Jun-2013); Core Material:Ferrite DR/RI; DC Current Rating:400mA; Inductor Case Style:SMD; No. of Pins:2; Q Factor:16; Q Test Frequency:252kHz; Self Resonant Frequency Min:400kHz