Amphenol Communications Solutions 63453-108LF
Conn Socket Strip SKT 8 POS 2mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Minitek® Tube
Schede tecniche e documenti
IHS
Datasheet2 pagine4 anni fa
JRH Electronics
Newark
element14 APAC
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-0.23%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2006-07-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Parti correlate
Conn Socket Strip SKT 8 POS 2mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Tiger Buy™ Tube
Conn Socket Strip SKT 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube
PCB Receptacle, Bottom Entry, Board-to-Board, 2 mm, 2 Rows, 8 Contacts, Through Hole Mount
HIROSE ELECTRICA3D-8DA-2DSE(71)
Conn Socket Strip RCP 8 POS 2mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Tray
Harwin M22-7140342 Datamate Connector Female Unshrouded 3+3 Pos Vertical
TE Connectivity215307-4
Wire-To-Board Connector, Vertical, Ampmodu Hv-100 Series, Through Hole, Receptacle, 8, 2.54 Mm
Descrizioni
Descrizioni di Amphenol Communications Solutions 63453-108LF fornite dai suoi distributori.
PREFERRED P/N SERIES FOR NEW PROJECT: 10131936Minitek® 2.00mm, Board to Board Connector, Minitek II VCC (HTP), PCB Mounted Receptacle , Vertical , Through Hole, Top Entry, Double row, 8 Positions, 2.00mm (0.079in) Pitch.
Board-Board Connector Receptacle, 8 Position, 2Row; Connector Systems:board-To-Board; Pitch Spacing:2Mm; No. Of Rows:2Rows; No. Of Contacts:8Contacts; Contact Termination Type:through Hole; Product Range:fci Minitek Ii 63453 Series Rohs Compliant: Yes
RECEPTACLE, VERT, 8WAY; Series:Minitek; Pitch Spacing:2mm; No. of Rows:2; No. of Contacts:8; Gender:Receptacle; Contact Termination:Through Hole Vertical; Contact Plating:Gold; Contact Material:Beryllium Copper; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Colour:Black; Connector Type:Board to Board; Connector Type:Board to Board; Contact Material:Beryllium Copper; Contact Plating:0.76 µm (30 µ") Gold; Contact Resistance:25mohm; Current Rating:1A; Flammability Rating:UL 94 V-0; Insulation Resistance:1000Mohm; Lead Spacing:2mm; Material:High Temp. Thermoplastic; No. of Mating Cycles:100; No. of Ways:8; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Row Pitch:2.00mm; Termination Method:Solder; Voltage Rating VAC:200V; Withstand Voltage:500V