Vishay 14910F0GJSX10103KA
Cermet precision potentiometer, 10 kΩ, 1 W, linear, solder pin, 14910F0GJSX10103KA
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Vishay 14910F0GJSX10103KA.
Newark
Datasheet5 pagesIl y a 8 ans
Datasheet5 pagesIl y a 17 ans
Burklin Elektronik
TME
RS (Formerly Allied Electronics)
_legacy Avnet
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+8.68%
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginCzechia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.50
Introduction Date2012-07-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
Linear Rotary Potentiometer 10000 Ohms Plus or Minus 10 Percent Tolerance 1W Max
Potentiometer, Cermet, 1W, 10000ohm, 10% +/-Tol, 150ppm/Cel, 1 Turn(s)
Potentiometer, Cermet, 0.5W, 10000ohm, 70.7V, 10% +/-Tol, 150ppm/Cel, 1 Turn(s)
TT Electronics93PR10KLF
Cermet trimmer potentiometer, 10 kΩ, 1 W, THT, on top, 93PR10KLF
Descriptions
Descriptions de Vishay 14910F0GJSX10103KA fournies par ses distributeurs.
VISHAY 14910F0GJSX10103KA Rotary Potentiometer, Cermet, 10 kohm, 1 W,10%, 149 Series, 1 Turns, Linear
POTENTIOMETER, LINEAR, 10K, 1W, 10%; Track Resistance:10kohm; Track Taper:Linear; Shaft Diameter:6.35mm; Shaft Length - Metric:22.22mm; Resistance Tolerance:± 10%; Voltage Rating:350VAC; Power Rating:1W; No. of Gangs:1; Adjustment ;RoHS Compliant: Yes
POTENTIOMETER, 1W SINGLE 10K; Track Resistance:10kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 10%; Voltage Rating:28V dc; Series:149; Power Rating:1W; Mounting Type:Through Hole; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Shaft; SVHC:No SVHC; Resistor Element Type:Variable Rotary Cermet; Dielectric Strength, VAC:750V; End Resistance:4ohm; Max Operating Temperature:150°C; Mechanical Angular Rotation Tolerance +:5°; Min Temperature Operating:40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +150°C; Resistance:10kohm; Rotation Electrical Angle:270°; Rotation Mechanical Angle:300°; Temperature Coeff. -:150ppm/°C; Temperature Coefficient:± 150ppm/°C; Tempperature Coeff. +:150ppm/°C; Termination Type:Radial Leaded; Tolerance, +:10%; Tolerance, -:10%; Voltage Rating DC:28V