Vishay 248BBHS0XB25502MA
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.5W, 5000ohm, 50V, 20% +/-Tol, 500ppm/Cel, 1 Turn(s)
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Vishay 248BBHS0XB25502MA.
element14 APAC
Farnell
Cadena de suministros
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2013-02-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Componentes relacionados
Potentiometer, Conductive Plastic, 1W, 5000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 1 Turn(s)
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.5W, 5000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 4565
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.5W, 5000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 1 Turn(s)
TT ElectronicsP0915N-QC20BR5K
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.05W, 5000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
TT ElectronicsP120K-F20BR5K
TT Electronics91ER5KLF
Trimmer, Cermet, 0.5W, 5000ohm, 250V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
Descripciones
Descripciones de Vishay 248BBHS0XB25502MA suministradas por sus distribuidores.
Res Conductive Plastic POT 5K Ohm 20% 1/2W 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.18mm (24.85 X 12.7 X 13.11mm) Pin Panel Mount/Through Hole Bulk
Avnet Japan
POTENTIOMETER, 5K; Track Resistance:5kohm; Taper:Linear; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 20%; Series:248; Power Rating:500mW; Adjustment Type:Shaft; Resistor Element Material:Variable Rotary Conductive Plastic; Dielectric ;RoHS Compliant: Yes
POTENTIOMETER, 5K; Track Resistance:5kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:1; Shaft Diameter:3.18mm; Shaft Length - Metric:19.1mm; Resistance Tolerance:± 20%; Power Rating:500mW; Potentiometer Mounting:PCB; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Side; SVHC:No SVHC (18-Jun-2012); Dielectric Strength VAC:750V; Electrical Angular Rotation Tolerance +:5°; Electrical Angular Rotation Tolerance -:5°; End Resistance:2ohm; External Depth:7.6mm; External Length / Height:12.7mm; External Width:12.7mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Insulation Resistance:1000Mohm; Mechanical Angular Rotation Tolerance +:5°; Mechanical Angular Rotation Tolerance -:5°; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Proof Voltage:750V; Resistance:5kohm; Resistor Element Material:Variable Rotary Conductive Plastic; Rotation Electrical Angle:265°; Rotation Mechanical Angle:295°; Series:248; Temperature Coeff. +:1000ppm/°C; Temperature Coeff. -:1000ppm/°C