Time Mark DC260B-90-150
Voltage Monitoring Relay, 90VDC, SPDT, 10A/240VAC, 8-PIN Octal, 260 Series
Ficha técnica
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Time Mark DC260B-90-150.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet2 páginasHace 14 años
Datasheet2 páginasHace 14 años
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
-100%
Cadena de suministros
Country of OriginUSA
Descripciones
Descripciones de Time Mark DC260B-90-150 suministradas por sus distribuidores.
DC260B90-150 VOLT SEN W/LEDS
Voltage Sensor W/Led
The Model 260 Voltage Sensor is a single set-point voltage sensor. Input voltages above the set-point cause the output contacts to energize (contacts 1 & 8 closed). Input voltages below the set-point cause the output contacts to de-energize (contacts 1 & 2 closed). The dead band between pull-in and drop-out is less than 2 percent. The standard unit has a screwdriver, or fingertip adjustable set-point range of approximately 35 percent. of the maximum voltage. This device can also be provided with a factory calibrated trip point. AC versions of the Model 260 Voltage Sensor are not frequency sensitive, and may be used in systems from 50 Hz to 400 Hz. DC models are not polarity sensitive. This device requires a standard 8-pin socket, such as Time Mark's Model 51x120.