TE Connectivity KCS03X024EAAA
Electromechanical Relay 28VDC 126Ohm 600A SPST-NO-DM Bottom Mount Contactor Relay
Production
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para TE Connectivity KCS03X024EAAA.
IHS
Datasheet4 páginasHace 1 años
Electro Sonic
Sager Electronics
Newark
Master Electronics
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
Restocked
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
SnapEDA
Footprint
3DDescargar
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Cadena de suministros
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.49.00.75
Introduction Date2025-09-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Componentes relacionados
TE Connectivity / AMP1618408-4
Contactors - Electromechanical KCS03X012EAAA=CONTACTOR, CURRENT SENSE
TE Connectivity5-1618388-8
RELAY, INDUSTRIAL, SPST, STUD, 500A, 48VDC, PANEL MOUNT, LEV200 SERIES
TE Connectivity5-1618388-8
Descripciones
Descripciones de TE Connectivity KCS03X024EAAA suministradas por sus distribuidores.
Power/Signal Relay, 1 Form X, SPST-NO-DM, Momentary, 28VDC (Coil), 600A (Contact), 600VDC (Contact), DC Input, Panel Mount
CONTACTOR, SPST-NO, 24V, PANEL; Load Current Inductive:-; Relay Mounting:Panel; Operating Voltage:600VDC; Contact Configuration:SPST-NO; No. of Poles:1 Pole; Switching Power AC3:-; Switching Current AC1:-; Coil Voltage VAC Nom:-; Coil Voltage VDC Nom:24V; Switching Power AC1:-; Load Current Resistive:-; Switching Current AC3:-; Product Range:KILOVAC KCS03 Series; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019)
KCS03X024EAAA=CONTACTOR, CURRENT SENSE DC Contactor Contact Arrangement: 1 Form X, SPST-NO DM Wire Size: 22 AWG DC Contactor Contact Current Rating: 600 A Coil Voltage (Max): 28 VDC DC Contactor Coil Resistance: 126 Ω Dc Contactors For Mil-Aero Application | 1 Form X, SPST-NO DM 22 AWG 600 A 28 VDC | Part Number: KCS03X024EAAA | Internal Number: 1618408-5 | TE Connectivity