STMicroelectronics ST62T20CB6
ST62T20CB6, 8bit ST6 Microcontroller, 8MHz, 4 kB EPROM, 20-Pin PDIP
Obsolete
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para STMicroelectronics ST62T20CB6.
Upverter
Datasheet104 páginasHace 17 años
Factory Futures
Newark
SHENGYU ELECTRONICS
Future Electronics
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
Component Search Engine
SímboloFootprint
3DDescargar
EE Concierge
SímboloFootprint
SnapEDA
Footprint
Descargar
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Cadena de suministros
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.15
Introduction Date1980-01-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2016-07-10
LTD Date2017-07-19
Componentes relacionados
STMicroelectronicsST62T01CB6
8 Bit Microcontroller, ST62xx, 8 MHz, 2 KB, 64 Byte, 16, DIP
NXP SemiconductorsMC908QY4AMPE
ROHS3Compliant Through Hole FLASH Internal Microcontroller -40C~125C TA 8MHz 128x 8 2.7V~5.5V
STMicroelectronicsST7FLITE09Y0B6
1.5KB 2.4V~5.5V 128Byte 8MHz FLASH 13 DIP-16 Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs) ROHS
STMicroelectronicsST7FLITE05Y0B6
MCU 8-bit ST7 CISC 1.5KB Flash 2.5V/3.3V/5V 16-Pin PDIP Tube / IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16DIP
NXP SemiconductorsMC68HC908QY2MPE
NXP SemiconductorsMC68HC908QY1MPE
MCU 8-bit HC08 CISC 1.5KB Flash 3.3V/5V 16-Pin PDIP Rail
Descripciones
Descripciones de STMicroelectronics ST62T20CB6 suministradas por sus distribuidores.
MCU 8-bit ST62xx CISC 4KB EPROM 3.3V/5V 20-Pin PDIP Tube
Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, ST6200 CPU, 8MHz, HCMOS, PDIP20
8 Bit ST6 Microcontroller with 8x8-bitADC 1x8-bit TIMER
IC, 8BIT MCU OTP 4K, 62T20, DIP20; Product Range: ST62 Microcontrollers; RAM Memory Size: 64Byte; No. of Pins: 20Pins; MCU Case Style: DIP; No. of I/O's: 12I/O's; MSL: -; SVHC: No SVHC (17-Dec-2015); Clock Frequency: 8MHz; IC Ge
8BIT MCU OTP 4K, 62T20, DIP20; Series:ST62; Memory Size, OTP:4KB; Memory Size, RAM:64Byte; No of I/O Lines:12; No. of ADC Inputs:8; Timers, No. of:1; Clock Frequency:8MHz; Voltage, Supply Min:3V; Voltage, Supply Max:6V; Termination ;RoHS Compliant: Yes
IC, 8BIT MCU OTP 4K, 62T20, DIP20; Controller Family/Series:ST6; Core Size:8bit; No. of I/O's:12; Program Memory Size:4 KB; RAM Memory Size:64Byte; CPU Speed:8MHz; Oscillator Type:External; No. of Timers:1; Peripherals:ADC, Timer; Digital IC Case Style:DIP; Supply Voltage Range:3V to 6V; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; No. of Pins:20; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); Clock Frequency:8MHz; IC Generic Number:62T20; Memory Size:4KB; Memory Type:OTP; Microprocessor/Controller Features:LVD/RC/OSG/Readout Protn./Direct LED/Triac Drive; No. of ADC Inputs:8; No. of Bits:8; No. of I/O's:12; OTP Memory Size:4KB; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Package / Case:DIP; Peripherals:ADC, LVD, POR; Program Memory Size:4KB; Supply Voltage Max:6V; Supply Voltage Min:3V; Termination Type:Through Hole