Ohmite F55J1R5E
Res Wirewound 1.5 Ohm 5% 55W ±400ppm/C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
Production
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Ohmite F55J1R5E.
Farnell
Datasheet3 páginasHace 11 años
Newark
Electro Sonic
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
+522%
Cadena de suministros
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Componentes relacionados
OhmiteF40J1R5
Res Wirewound 1.5 Ohm 5% 40W ±400ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
OhmiteL12J1R5
Res Wirewound 1.5 Ohm 5% 12W ±400ppm/C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
OhmiteF40J1R5E
OhmiteL12J1R5E
OhmiteF30J1R5E
Fixed Resistor, Wire Wound, 30W, 1.5ohm, 281V, 5% +/-Tol, 400ppm/Cel, Chassis Mount
OhmiteF30J1R5
Res Wirewound 1.5 Ohm 5% 30W ±400ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On
Descripciones
Descripciones de Ohmite F55J1R5E suministradas por sus distribuidores.
Fixed Resistor, Wire Wound, 55W, 1.5ohm, 1405V, 5% +/-Tol, 400ppm/Cel, Chassis Mount
Wirewound Resistors - Chassis Mount 55watt 1.5ohm 5% High Power
RESISTOR, WIREWOUND, RES 1.5 OHMS, PWR-RTG 55 W, TOL 5%,LUG, VITREOUS ENAMEL
5% ¡À400ppm/¡æ 1.5¦¸ 55W , 88.9mm*25.4mm*14.29mm
RESISTOR, 1.5 OHM, 55 WATT, FIXED,
F55J1R5E, OHMITE MANUFACTURING
Resistor, Power, 1.5 Ohm, 55W, 5%; Rango De Producto:Serie F55; Resistencia:1.5Ohm; Potencia Nominal:55W; Tolerancia De Resistencia:± 5%; Tensión Nominal:1.405Kv; Tipo De Elemento Resistivo:Bobinado |Ohmite F55J1R5E
RESISTOR, 1.5 OHM, 55W, SOLDER LUG; Resistance:1.5ohm; Product Range:-; Power Rating:55W; Resistance Tolerance:± 5%; Resistor Case Style:-; Voltage Rating:1.405kV; Resistor Element Material:Wirewound; Temperature Coefficient:± 400ppm/°C; Automotive Qualification Standard:-; SVHC:No SVHC (15-Jan-2018); Body Diameter:25.4mm; Body Length:88.9mm; Operating Temperature Max:350°C; Operating Temperature Min:25°C; Operating Temperature Range:+25°C to +350°C; Resistor Mounting:Through Hole; Resistor Terminals:Solder Lug