Mean Well RSD-300B-12
270 Watt 12V 22500mA Railway Single Output DC-DC Converter Fast 30A 32V Fuse
Production
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Mean Well RSD-300B-12.
IHS
Datasheet10 páginasHace 3 años
Jameco
JRH Electronics
Component Distributors Inc.
TME
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
-13.82%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
TraceParts
3DDescargar
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Cadena de suministros
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2018-01-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Descripciones
Descripciones de Mean Well RSD-300B-12 suministradas por sus distribuidores.
14.4-33.6VDC O/P +12V22.5A, DC/DC Converter EN50155 Railway Standard Low Profile, 300 Watts
DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 270W, Hybrid
Isolated DC/DC Converters - Chassis Mount 270W 12Vout 22.5A 16.8-31.2Vin DC-DC
RSD-300B-12 MEAN WELL DC-DC 16.8~31.2V Input, 12V/22.5A output + More!
DC-DC CONVERTER,12V,22.5A,16.8-31.2V IN, ENCLOSED, PANEL MOUNT, RSD SERIES
Module DC-DC 24VIN 1-OUT 12V 22.5A 270W 5-Pin
DC/DC 270W 24Vin - 12Vout Railway Converter, Enclosed
PLC, L-Series Power Supply; 24 VDC; Output 5VDC, 5A
Converter DC/DC; 270W; 12V; 22.5A; 16.8-31.2VDC
Isolated Chassis Mount DC/DC Converter, Railway, 2:1, 270 W, 1 Output, Fixed, 12 V, 22.5 A, Regulated, Enclosed
DC/DC-Conv 16,8-31,2:12V 12,5A 270W
DCDC, RSD 300, 16.8 ¡ú 31.2 V , 12V , 270W
Dc-Dc Converter, 12V, 22.5A; No. Of Outputs:1 Output; Output Power Max:270W; Output Voltage - Output 1:12V; Output Current - Output 1:22.5A; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 2:-; Output Voltage - Output 3:-; Rohs Compliant: Yes |Mean Well RSD-300B-12
Outputs = 1 / Output Voltage 1 V = 12 / Output Current 1 A = 22.5 / Output Type = Fixed / Switching Frequency kHz = 130 / Rated Power W = 270 / Input Voltage Min. V = 16.8 / Input Voltage Max. V = 31.2 / Insulation Voltage kV = 4 / Protection Type = Over Current Protection / Protection Type = Over Voltage Protection / Protection Type = Short Circuit Protection / Protection Type = Over Temperature Protection / Protection Type = Reverse Polarity Protection / Isolation Test = Yes / Input EMI Filter = Yes / Efficiency % = 90 / MTBF h = 130700 / Ripple & Noise (V) mV = 120 / Frame = Enclosed / Housing Material = Steel / Mounting Type = Chassis Mount / Termination Type = Screw Terminal / Operating Temperature Min. °C = -40 / Operating Temperature Max. °C = 55 / Length mm = 216 / Width mm = 97 / Height mm = 40 / Weight kg = 1.2 / Warranty = 3 Years / Series = RSD-300