Infineon IPZA60R060P7XKSA1
N-Channel 600 V 60 mOhm Industrial Grade CoolMOS P7 Mosfet - TO-247-4
Production
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Infineon IPZA60R060P7XKSA1.
IHS
Datasheet14 páginasHace 0 años
Future Electronics
TME
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
-12.28%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
Component Search Engine
SímboloFootprint
3DDescargar
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Cadena de suministros
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-11-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descripciones
Descripciones de Infineon IPZA60R060P7XKSA1 suministradas por sus distribuidores.
Trans MOSFET N-CH 650V 48A 4-Pin TO-247 Tube
Infineon NMOSFET + CoolMOS P7, Vds=650 V, 151 A, TO-247-4, , 4
Power Field-Effect Transistor, 48A I(D), 600V, 0.06ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Superjunction Mosfet FET, TO-247
Optimized superjunction MOSFETs merging high energy efficiency with ease-of-use, PG-TO247-4, RoHS
Infineon SCT
Infineon MOSFET IPZA60R060P7XKSA1
RS APAC
Mosfet, N-Ch, 600V, 48A, To-247; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:48A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(On):0.049Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3.5V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPZA60R060P7XKSA1
The 600V CoolMOS™ P7 superjunction (SJ) MOSFET is the successor to the 600V CoolMOS™ P6 series. It continues to balance the need for high efficiency against the ease-of-use in the design process. The best-in-class R onxA and the inherently low gate charge (Q G) of the CoolMOS™ 7th generation platform ensure its high efficiency.