Infineon IPP072N10N3GXKSA1
Power MOSFET, N Channel, 100 V, 80 A, 0.0062 ohm, TO-220, Through Hole
EOL
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Infineon IPP072N10N3GXKSA1.
IHS
Datasheet10 páginasHace 15 años
element14 APAC
Factory Futures
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
+375%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
EE Concierge
SímboloFootprint
SnapEDA
Footprint
Descargar
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Cadena de suministros
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-10-21
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-09-30
LTD Date2027-03-31
Componentes relacionados
100 A 100 V 0.0062 ohm N-CHANNEL Si POWER MOSFET TO-220AB
InfineonIRFB3507PBF
75V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a TO-220AB package
InfineonIPP070N08N3G
Trans MOSFET N-CH 80V 80A 3-Pin TO-220 Tube
MOSFET N-CH 100V 100A TO220 / Trans MOSFET N-CH 100V 100A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
MOSFET, N-CH, 75V, 100A, TO-220; Available until stocks are exhausted Alternative available
STMicroelectronicsSTP100N8F6
N-channel 80 V, 0.008 Ohm typ., 100 A, STripFET F6 Power MOSFET in a TO-220 package
Descripciones
Descripciones de Infineon IPP072N10N3GXKSA1 suministradas por sus distribuidores.
Power Field-Effect Transistor, 80A I(D), 100V, 0.0072ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Infineon's 100V OptiMOS™ power MOSFETs offer superior solutions for high efficiency, high power-density SMPS, PG-TO220-3, RoHS
Infineon SCT
MOSFET, N-CH, 100V, 80A, TO-220-3; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Drain Current Id: 80A; Drain Source Voltage Vds: 100V; On Resistance Rds(on): 0.0062ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs: 10V; Threshold Voltage Vgs: 2.7V;
Infineon's 100 V OptiMOS™ power MOSFETs offer superior solutions for high efficiency, high power-density SMPS. Compared to the next best technology this family achieves a reduction of 30% in both RDS(on) and FOM (figure of merit).