Infineon IPA70R600P7SXKSA1
Transistor MOSFET N-CH 700V 8.5A 3-Pin TO-220FP Tube
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Infineon IPA70R600P7SXKSA1.
IHS
Datasheet13 páginasHace 0 años
Future Electronics
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
+14.57%
Cadena de suministros
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2016-10-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descripciones
Descripciones de Infineon IPA70R600P7SXKSA1 suministradas por sus distribuidores.
24.9W 16V 3.5V 10.5nC@ 10V 700V 600m¦¸@ 10V 364pF@ 400V TO-220 10.5mm*4.7mm*15.99mm
Power Field-Effect Transistor, 8.5A I(D), 700V, 0.6ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Mosfet, N-Ch, 700V, 8.5A, To-220Fp; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:8.5A; Drain Source Voltage Vds:700V; On Resistance Rds(On):0.49Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPA70R600P7SXKSA1
Developed to serve today’s and especially tomorrow’s trends in flyback topologies – the new 700V CoolMOS™ P7 superjunction MOSFET series addresses the low power SMPS market, such as mobile phone chargers or notebook adapters by offering fundamental performance gains compared to superjunction technologies used today. By combining customers’ feedback with over 20 years of superjunction MOSFET experience, 700V CoolMOS™ P7 enables best fit for target applications in terms of:Efficiency and thermalsEase-of-useEMI behavior