Infineon IPA60R170CFD7XKSA1
MOSFET N-CH 650V 8A TO220 / N-Channel 650 V 8A (Tc) 26W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Infineon IPA60R170CFD7XKSA1.
IHS
Datasheet14 páginasHace 0 años
Datasheet14 páginasHace 0 años
Farnell
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
+11.45%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
Component Search Engine
SímboloFootprint
3DDescargar
SnapEDA
Footprint
Descargar
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Cadena de suministros
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-08-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descripciones
Descripciones de Infineon IPA60R170CFD7XKSA1 suministradas por sus distribuidores.
Trans MOSFET N-CH 600V 8A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP Tube
Power Field-Effect Transistor, 8A I(D), 600V, 0.17ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Mosfet, N-Ch, 600V, 8A, To-220Fp; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:8A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(On):0.144Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:4V; Power Dissipationrohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPA60R170CFD7XKSA1
The 600V CoolMOS™ CFD7 is Infineon’s latest high voltage superjunction MOSFET technology with integrated fast body diode, completing the CoolMOS™ 7 series. CoolMOS™ CFD7 comes with reduced gate charge (Qg), improved turn-off behavior and a reverse recovery charge (Qrr) of up to 69% lower compared to the competition, as well as the lowest reverse recovery time (trr) in the market.