Infineon IMBG65R072M1HXTMA1
Silicon Carbide MOSFET, Single, N Channel, 33 A, 650 V, 0.072 ohm, TO-263
NRND
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Infineon IMBG65R072M1HXTMA1.
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
-40.39%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
Component Search Engine
SímboloFootprint
Descargar
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Cadena de suministros
Country of OriginAustria, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2022-01-11
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Descripciones
Descripciones de Infineon IMBG65R072M1HXTMA1 suministradas por sus distribuidores.
Power Field-Effect Transistor, 33A I(D), 650V, 0.094ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon Carbide, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263
Sic Mosfet, N-Ch, 650V, 33A, To-263-7; Mosfet Module Configuration:Single; Channel Type:N Channel; Continuous Drain Current Id:33A; Drain Source Voltage Vds:650V; No. Of Pins:7Pins; Rds(On) Test Voltage:18V; Power Dissipation:140W Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IMBG65R072M1HXTMA1
CoolSiC™ MOSFET technology leverages the strong physical characteristics of silicon carbide, adding unique features that increase the device performance, robustness, and ease of use. The IMBG65R072M1H CoolSiC™ MOSFET 650V is a compact SMD 7 pin SiC MOSFET built on a state-of-the-art Infineon SiC trench technology and used in mid power applications. It is optimized to enable max system performance, compactness and reliability.