Infineon IKQ75N120CS7XKSA1
Trans IGBT Chip N-CH 1200V 154A 630W 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Production
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Infineon IKQ75N120CS7XKSA1.
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
-1.01%
Cadena de suministros
Country of OriginGermany, Mainland China, Mexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2023-01-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descripciones
Descripciones de Infineon IKQ75N120CS7XKSA1 suministradas por sus distribuidores.
IGBT, 154 A, 1.65 V, 630 W, 1.2 kV, TO-247 Plus, 3 Pins
IGBT, SINGLE, 1.2KV, 154A, TO-247PLUS;
IGBT TRENCH 1200V 154A TO247-46
Infineon IKQ75N120CS7XKSA1 Single Collector, Single Emitter, Single Gate IGBT, 75 A 1200 V, 3-Pin PG-TO247-3-PLUS-N,
Hard-switching 1200 V, 75 A TRENCHSTOP IGBT7
Insulated Gate Bipolar Transistor
Igbt, Single, 1.2Kv, 154A, To-247Plus; Continuous Collector Current:154A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.65V; Power Dissipation:630W; Collector Emitter Voltage Max:1.2Kv; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IKQ75N120CS7XKSA1
Hard-switching 1200 V, 75 A TRENCHSTOP™ IGBT7 S7 discrete in TO-247 package with EC7 diode inside. It offers low VCEsat to achieve very low conduction losses in target applications and the co-packed very soft and fast emitter controlled diode helps to minimize switching losses contibuiting to overall low total losses.