Infineon IKP28N65ES5XKSA1
Insulated Gate Bipolar Transistor, 38A I(C), 650V V(BR)CES, N-Channel, TO-220AB
Obsolete
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Infineon IKP28N65ES5XKSA1.
IHS
Datasheet16 páginasHace 0 años
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
-12.27%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
SnapEDA
Footprint
Descargar
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Cadena de suministros
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2019-01-25
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-03-15
LTD Date2026-09-15
Descripciones
Descripciones de Infineon IKP28N65ES5XKSA1 suministradas por sus distribuidores.
Trans IGBT Chip N-CH 650V 38A 130W 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Infineon IKP28N65ES5XKSA1 Single IGBT, 38 A 650 V TO-220-3
IGBT, 650V, 38A, 175DEG C, 130W; DC Collector Current: 38A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.5V; Power Dissipation Pd: 130W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 650V; Transistor Case Style: TO-220; No. of Pins:
Hard-switching 650 V, 28 A TRENCHSTOP™ 5 S5 IGBT in a small footprint TO-220 package addresses applications switching between 10 kHz and 40 kHz to deliver high current density, high efficiency, faster time-to-market cycles, circuit design complexity reduction and PCB bill of material cost optimization.
Igbt, Single, 650V, 38A, To-220; Continuous Collector Current:38A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.5V; Power Dissipation:130W; Collector Emitter Voltage Max:650V; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IKP28N65ES5XKSA1