Infineon IKB20N60TATMA1
Trans IGBT Chip N-CH 600V 40A 166W Automotive AEC-Q101 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Production
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Infineon IKB20N60TATMA1.
IHS
Datasheet13 páginasHace 10 años
Upverter
Farnell
TME
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
-32.72%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
EE Concierge
SímboloFootprint
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Cadena de suministros
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-12-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Componentes relacionados
IGBT, 40 A, 1.95 V, 170 W, 600 V, TO-263 (D2PAK), 3 Pins
onsemiFGB3040CS
IGBT, 430V, 19A, 1.6V, 300mJ, D2PAK, Current Sensing EcoSPARK® I, N-Channel Ignition
Fast IGBT in NPT-technology Lower Eoff compared to previous generation
Trans IGBT Chip N-CH 600V 90A 333000mW 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Descripciones
Descripciones de Infineon IKB20N60TATMA1 suministradas por sus distribuidores.
IGBT, 20 A, 2.05 V, 166 W, 600 V, TO-263 (D2PAK), 3 Pins
Infineon IKB20N60TATMA1 IGBT, 41 A 600 V, 3-Pin PG-TO263-3, Through Hole
IGBT+ DIODE,600V,20A,TO263; Transistor Type:IGBT; DC Collector Current:20A; Collector Emitter Voltage Vces:2.05V; Power Dissipation Pd:166W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Operating Temperature Range:-40°C to +175°C; Transistor Case Style:TO-263; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Power Dissipation Max:166W
Hard-switching 600 V, 20 A TRENCHSTOP™ IGBT3 copacked with full-rated free-wheeling diode in a TO263 D2Pak package, leads to significant improvement of static as well as dynamic performance of the device, due to combination of trench-cell and fieldstop concept. The combination of IGBT with soft recovery emitter controlled diode further minimizes the turn-on losses. The highest efficiency is reached due to the best compromise between switching and conduction losses.