Infineon IAUC80N04S6L032ATMA1
Transistor MOSFET N-Channel Enhancement 40V 80A 8-Pin TDSON T/R
Production
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Infineon IAUC80N04S6L032ATMA1.
IHS
Datasheet9 páginasHace 7 años
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
-6.78%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
EE Concierge
SímboloFootprint
SnapEDA
SímboloFootprint
Descargar
Ultra Librarian
Descargar
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Cadena de suministros
Country of OriginAustria, Germany, Indonesia, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2019-04-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descripciones
Descripciones de Infineon IAUC80N04S6L032ATMA1 suministradas por sus distribuidores.
Mosfet, N-Ch, 40V, 80A, Tdson Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IAUC80N04S6L032ATMA1
Trans MOSFET N-CH 40V 80A Automotive AEC-Q101 8-Pin TDSON EP T/R
Power Field-Effect Transistor, 80A I(D), 40V, 0.0046ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET
90004001,场效应管, MOSFET, N沟道, 40V, 80A, TDSON;
Infineon NMOS, Vds=40 V, 80 A, SuperSO8 5 x 6, , 8
1.1 mm 50 W 1 3 ns 10 ns 175 °C -55 °C 2.62 mΩ
MOSFET, N-CH, 40V, 80A, TDSON;
Infineon introduces its latest OptiMOS™6 40V power MOS technology in the 5x6mm² SS08 leadless package with highest quality level and robustness for automotive applications. A portfolio of 16 products (RDSon_max from 0.8mΩ to 4.4mΩ address the whole applications range from low-power e.g. Body applications to high-power e.g. EPS) which enables the the customer to find the best product fit in the their applications.All of this enables the Best-in-Class product FOM (RDSon x Qg) and performance on the market. The new SS08 product offers 120A continuous current ratings, which is >25% higher than the standard DPAK at almost half of its footprint area.Additionally, the new generation of the SS08 package enables superior switching performance and EMI behavior due to very low package inductance (≈4x lower package inductivity vs traditional packages e.g. DPAK, D²PAK) by using the new copper-clip intercontact technology.