Honeywell CSCA0100A000B15B01
Open Loop Current Sensor AC/DC Current ±15V Automotive 4-Pin
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Honeywell CSCA0100A000B15B01.
Farnell
Datasheet4 páginasHace 19 años
Agility
X-ON
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
+0.00%
Cadena de suministros
Country of OriginMainland China
Introduction Date2007-02-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Componentes relacionados
Open Loop Current Sensor DC Current ±15V 4-Pin Box
Current Transducers HTB 50~400-P and HTB 50~100-TP
Open Loop Current Sensor AC/DC Current ±15V 4-Pin
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC
Open Loop Current Sensor DC Current 15V 4-Pin
Open Loop Current Sensor AC/DC Current 5V 3-Pin Box
Descripciones
Descripciones de Honeywell CSCA0100A000B15B01 suministradas por sus distribuidores.
SPLIT CORE HALL EFFECT CURRENT TRANSDUCER,17MA,+/-300A OUTPUT CURRENT,+/-15 VDC
Inductive Current Sensor, 300A, Volt O/P; Sensor Output Type:Voltage; Product Range:Csca-A Series; Current Measuring Range Ac:-300A To 300A; Current Measuring Range Dc:-300A To 300A; Response Time:7Μs; Supply Voltage Dc Max:15V Rohs Compliant: Yes |Honeywell CSCA0100A000B15B01
CSCA-A Series Hall-effect based, open-loop current sensor, Molex-type connector, 100 A RMS nominal, ±300 A range CSCA-A Series inductive analog current sensors are based on Hall-effect technology. A Hall-effect device (HED) produces an output voltage linearly related to the amplitude and phase of a magnetic field applied to it. Current flowing through a primary conductor generates a rotating magnetic field around the conductor. This field is collected by a core of magnetically sensitive material and is concentrated in the core's gap where the HED is located. Therefore, the HED output is directly proportional to the amplitude and phase of the primary current. The HED output is trimmed for gain and offset calibration so that the CSCA-A Series sensor provides a predefined output sensitivity versus primary current.