Fairview Microwave FMCR1003
N Female High Power Circulator With 20 dB Isolation From 1.7 GHz to 2.2 GHz And 50 Watts
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Fairview Microwave FMCR1003.
Newark
Datasheet4 páginasHace 5 años
Cadena de suministros
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descripciones
Descripciones de Fairview Microwave FMCR1003 suministradas por sus distribuidores.
CIRCULATOR 1.7-2.2 GHZ 100 W TYP
3 Port Circulator
RF circulator FMCR1003 from Fairview is just part of a large number of radio frequency products specifically stocked to be highly available for rapid shipment. Fairview Microwave circulator is manufactured with N connectors that are female. This 3 port N circulator design is rated for a minimum frequency of 1.7 GHz and a maximum frequency of 2.2 GHz.Fairview Microwave N RF coaxial circulator part number FMCR1003 has a minimum isolation of 20 dB and a maximum input power of 100 Watts. Additional RF specs for this Fairview Microwave component can be found on the circulator datasheet specifications PDF above.Our coaxial circulator is just part of more than one million RF, microwave and millimeter wave components we carry in-stock. This circulator with N connectors is ready to buy and be shipped worldwide. Fairview also stocks a wide selection of other radio frequency coaxial circulators that ship same-day from our warehouse along with rest of our RF, microwave and millimeter wave components.