Eaton DRQ74-151-R
Inductor Power Shielded Wirewound 150uH/600uH 20% 100KHz Ferrite 690mA/346mA 0.591Ohm/2.37Ohm DCR T/R
Production
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Eaton DRQ74-151-R.
Electro Sonic
Datasheet10 páginasHace 9 años
Datasheet7 páginasHace 18 años
IHS
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
-14.34%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
Ultra Librarian
SímboloFootprint
Descargar
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Cadena de suministros
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-09-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Componentes relacionados
Inductor Power Shielded Wirewound 150uH 20% 100KHz Ferrite 0.7A 0.988Ohm DCR 2424 T/R
Wurth Elektronik74404064151
WE-LQS SMT Semi-Shielded Power Inductor
Inductor Power Shielded Wirewound 150uH 20% 100KHz Ferrite 1A 490mOhm DCR Embossed Carrier T/R
Ind Power Shielded Wirewound 150uH 20% 100KHz Ferrite 850mA T/R
Wurth Elektronik744787151
Power Inductor, 150Uh, Shielded, 0.7A Rohs Compliant: Yes |Würth Elektronik 744787151
FIXED IND 150UH 800MA 456 MOHM / Inductor Power Shielded Wirewound 150uH 20% 100KHz Ferrite 0.8A 0.456Ohm DCR Automotive T/R
Descripciones
Descripciones de Eaton DRQ74-151-R suministradas por sus distribuidores.
General Purpose Inductor, 150uH, 20%, 4 Element, Ferrite-Core, SMD, 3030
Inductor, Coupled, 150 uH, 591 Milliohm, 690 mA, 7.6mm x 7.6mm x 4.45mm
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD / Shielded 2 Coil Inductor Array 600 µH Inductance - Connected in Series 150 µH Inductance - Connected in Parallel 591mOhm DC Resistance (DCR) - Parallel 690 mA Nonstandard
* 125oC maximum total temperature operation* Dual winding inductors that can be used as either a single inductor, or in coupled inductor/transformerapplications (1:1 turns ratio) * Four sizes of shielded drum core inductors* Windings can be connected in series or parallel, offering a broad range of inductance and current ratings* Peak current ratings from 0.13 Amps to 56 Amps * RMS current ratings from 0.128 Amps to 17.9 Amps* Inductance ratings from 0.33uH to 4.02mH * Surface Mount* 200 VAC Isolation between windings * Ferrite core material Applications * As a transformer: SEPIC, flyback* As an inductor: Buck, boost, coupled inductor * DC/DC converters* VRM inductor for CPU and DDR power supplies * Input and output filter chokes Environmental Data * Storage temperature: -40oC to +125oC* Operating temperature: -40oC to +125oC (Range is application specific).* Solder re flow temperature: 260oC max. for 10 seconds max.