Eaton CTX68-4P-R
Ind Power Wirewound 67.37uH/269.5uH 20% 100KHz Powdered Iron 1.1A/0.55A T/R
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Eaton CTX68-4P-R.
Newark
IHS
Component Distributors Inc.
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
+34.42%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
Component Search Engine
SímboloFootprint
3DDescargar
Cadena de suministros
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-04-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Componentes relacionados
Inductor Power Bobbin Core 68uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A 0.17Ohm DCR T/R
Inductor Power Unshielded Wirewound 68uH 20% 100KHz 1.8A 0.2Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 1.6A 240mOhm DCR
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 1.4A 230mOhm DCR Embossed Carrier T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 1.4A 0.19Ohm DCR 4040 T/R
Wurth Elektronik744787680
Power Inductor, 68Uh, Shielded, 1A Rohs Compliant: Yes |Würth Elektronik 744787680
Descripciones
Descripciones de Eaton CTX68-4P-R suministradas por sus distribuidores.
CTX Series 67.37 uH 1.1 A 0.238 Ohm DCR Horizontal SMT EconoPac Power Inductor
General Purpose Inductor, 67.37uH, 20%, 2 Element, Iron-Core, SMD, 4545
Power Inductor, 67.37Uh, 1.1A, 20%, Full Reel; Product Range:Econo-Pac Ctx 4P Series; Inductance, Parallel:67.37Μh; Rms Current, Parallel:1.1A; Saturation Current, Parallel:-; Dc Resistance Max, Parallel:0.238Ohm; Turns Ratio:1:1 Rohs Compliant: Yes |Eaton Coiltronics CTX68-4P-R
* Surface mount magnetics that can be used as single or coupled inductors or 1:1 transformers that provide isolation between two windings* OCTA-PAC's are designed around high frequency, low loss MPP core material* ECONO-PAC's are a lower cost version of OCTA-PAC's offering high saturation flux density, Powder Iron core material* OCT A-PAC PLUS's offer higher current ratings and higher saturation flux densities than OCT A-PAC and ECONO-PAC,Amorphous metal core material * Secure 4 Terminal Mounting* Inductor more versatile inductance combination by series or parallel connections Applications * Computer and portable power devices* LCD panels, DVD players * Inductor: DC-DC converters* Buck, boost, forward, and resonant converters * Noise filtering and filter chokes* Transformers: 1:1 300Vdc isolation, fly back, sepic Environmental Data * Storage temperature range: -40oC to +125oC* Operating ambient temperature range: -40oC to +85oC (range is application specific).* Solder re flow temperature: +260oC max. for 10 seconds max.