Balluff BES G06E60-PSC15B-EP02
Inductive proximity switch
Enviar solicitud de cotización
Solicitud de presupuesto (RFQ)
Esta solicitud se enviará a los proveedores especificados.
(* indica un campo obligatorio)
Solicitud de presupuesto
Proveedores *
Detalles de contacto
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Balluff BES G06E60-PSC15B-EP02.
Balluff Inc.
Instruction Sheet3 páginasHace 5 años
Datasheet3 páginasHace 5 años
Farnell
Recursos de ingeniería
Ver Kits de evaluación y Diseños de referencia para Balluff BES G06E60-PSC15B-EP02.
Descripciones
Descripciones de Balluff BES G06E60-PSC15B-EP02 suministradas por sus distribuidores.
Inductive proximity switch
Our standard inductive sensors are ideal for object detection in metal areas. They are short-circuit protected and operate without contact, making them wear-free and very resistant to dirt and contamination. The sensors are available in configurations from 3 mm Ø to 80 × 80 mm square dimensions. The rugged and reliable inductive Global Sensors provide especially economical solutions. We can also delivery the broad range of these over 500 preferred types worldwide in the shortest possible time.
SENSOR, PROXIMITY SWITCH, PNP; Frequency Response Max:3kHz; Sensing Range Max:1.5mm; Sensor Input:Inductive; Supply Voltage DC Max:30VDC; Approval Bodies:CE; Approval Category:UL Recognised; Body Length:6mm; Contact Configuration:NO; External Diameter:6.5mm; IP / NEMA Rating:IP 67; Load Current Max:150mA; Material:Corrosion Resistant Steel; Operating Temperature Max:70°C; Operating Voltage:24VDC; Output Type:PNP; Response Time:20ms; Sensing Distance Max:1.5mm; Series:SuperShorties; Standard:Open Collector; Supply Voltage DC Min:10VDC; Temperature Operating Min:-25°C; Termination Type:Wire Leads