Eaton CTX100-1P-R
Ind Power Wirewound 99.01uH/396.06uH 20% 100KHz Powdered Iron 540mA/270mA T/R
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Eaton CTX100-1P-R herunter.
Newark
Datasheet9 SeitenVor 9 Jahren
element14 APAC
IHS
Future Electronics
Component Distributors Inc.
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
+98.79%
Lieferkette
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-04-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Verwandte Teile
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 700mA T/R
Inductor Power Chip Unshielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 0.56A 1.204Ohm DCR 2220 T/R
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 660mA 6028 T/R
Ind Power Bobbin Core 100uH 20% 100KHz Ferrite 600mA T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 640mA 516mOhm DCR 2424 Blister T/R
TAIYO YUDENNR6028T101M
Inductor Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 0.66A 0.78Ohm DCR 2424 T/R
Beschreibungen
Beschreibungen von Eaton CTX100-1P-R, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
CTX Series 99.01 uH 0.54 A 0.557 Ohm DCR Horizontal SMT EconoPac Power Inductor
INDUCT ARRAY 2 COIL 99.01UH SMD / Unshielded 2 Coil Inductor Array 396.06 µH Inductance - Connected in Series 99.01 µH Inductance - Connected in Parallel 557mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 540 mA Nonstandard
POWER INDUCTOR, 99.01UH, 540MA, 20%; Product Range:ECONO-PAC CTX 1P Series; Inductance, Parallel:99.01µH; RMS Current, Parallel:540mA; Saturation Current, Parallel:-; DC Resistance Max, Parallel:0.557ohm; Leakage Inductance:- RoHS Compliant: Yes
* Surface mount magnetics that can be used as single or coupled inductors or 1:1 transformers that provide isolation between two windings* OCTA-PAC's are designed around high frequency, low loss MPP core material* ECONO-PAC's are a lower cost version of OCTA-PAC's offering high saturation flux density, Powder Iron core material* OCT A-PAC PLUS's offer higher current ratings and higher saturation flux densities than OCT A-PAC and ECONO-PAC,Amorphous metal core material * Secure 4 Terminal Mounting* Inductor more versatile inductance combination by series or parallel connections Applications * Computer and portable power devices* LCD panels, DVD players * Inductor: DC-DC converters* Buck, boost, forward, and resonant converters * Noise filtering and filter chokes* Transformers: 1:1 300Vdc isolation, fly back, sepic Environmental Data * Storage temperature range: -40oC to +125oC* Operating ambient temperature range: -40oC to +85oC (range is application specific).* Solder re flow temperature: +260oC max. for 10 seconds max.